THE MAGB MASTER MALTSTER EXAMINATION

LIST OF SUCCESSFUL CANDIDATES SINCE ITS INCEPTION IN 1981

There are 2 classes of pass:

Pass

The Walter Hyde Award * A single special award given at the discretion of the examiners to a candidate who has achieved a very high level of distinction with an outstanding examination performance overall.

 

2023
Sam Hoad (Muntons plc)

2019
Robert Seggewiss (Great Western Maltings)

2017
Will Durrant (Muntons plc) WALTER HYDE AWARD*

2016
David Cooke (Great Western Maltings)

2015
Patrick Miller (Boortmalt)

2010
Richard Broadbent (Bairds Malt Ltd)

2008
Martyn Bailey (Muntons plc)
Ian Slater (Greencore Malt)
Oleg Mironov (Sun Interbrew, Russia)

2006
Allan Findlay (Greencore Malt Ltd)
John Bain (Greencore Malt Ltd)
Tapiwa Pasi (Kwekwe Maltings, Zimbabwe)
Douglas Wilkie (International Malting Co, Canada)

2004
John Thomson (Diageo Scotland Ltd) WALTER HYDE AWARD*
Mary Jane Smith-Maurice (International Malting Co, United States) Distinction
Carol Inch (Diageo Scotland Ltd)
Gary Lawton (Greencore Malting Group)
Fraser Thomson (Dominion Malting Ltd, Canada)

2002
Guy Newsam (Muntons) WALTER HYDE AWARD*
P J van Rensburg (Froedtert Malt, USA)

2000
Steven Rowley (Simpsons Malt) Distinction

1998
David Griggs (Pauls Malt)
Valerie Hodgson (Moray Firth)
Mark Ineson (Muntons)
N McDonald (Hugh Baird)

1996
Freda Beer (Moray Firth Maltings)
S Blake (United Distillers)
Alison Currie (United Distillers)
A Samuel (Hugh Baird and Sons)
Chris Scott (Crisp Malting Group)
Keith Todd (UMDG)

1994
M E Pruden (Moray Firth) WALTER HYDE AWARD *
David Griffiths (Simpsons) Distinction
Alan Brown (Moray Firth)
A G Cant (UDC)
David Gordon (Moray Firth)
J P Hendricks (SAM,)
M M Kinsman (Moray Firth)
M A Warren (Simpsons)
Graham Taylor (Pauls)
Stefan E Vince (Pauls)
D F Watson (Bairds)

1992
P Finn (Midland Malting Co) Distinction
Steve J Le Poidevin (Pauls) Distinction
A Alexander (SAM)
Neil Chapman (Moray Firth)
Kenneth Gray (UMGD)
Douglas W Grieve (Moray Firth)
A Holding (Munton and Fison)
Chris J Mulder (SAM)
Gordon W Tilley (Bass)

1990
Howard P Carter (Milford)
Martin J Gibson (Pauls)
George V Irving (Pauls)
Robert McWilliam (Moray Firth)

1989
J A Morrell (Simpsons)
Eric W Walker (UDC)

1988
Brian Higgs (DCL)
Tim Hyland (Pauls)
Mike C Jappy (DCL)
George W Sloane Stanley (Simpsons)

1986
M Barnes (Ards)
M A Cassedy (ABM)
Pete Robson (Simpsons)
Jeff M Wayte (ABM)

1985
Alan H Phillips (Pauls) WALTER HYDE AWARD *
Paul R Gordon (Pauls)
Roger Woodley (Bairds)

1984
A P Ashton (Munton and Fison)
Stuart Bryce (Bairds)
Brian D Topham (Bairds)

1983
J G Bowden (Munton and Fison)
A Robinson (Smiths,Tadcaster)
Ken P Steer Jones (Pauls)

1982
W Bruce Oliver (Pauls) WALTER HYDE AWARD *
Alan D Challis (J Gough)
C D Crook (National Breweries)
N J Harris (Scottish and Newcastle)
Roger Hayward (Munton and Fison)
Andrew J Howard (Crisps)
Euan M Macpherson (ABM)
Rodney A Naunton (ABM)
A J Steedman (Bairds)

1981
Anthony J Williams (Bass) WALTER HYDE AWARD *
Paul Bland (Peach)
Christopher J Claydon (Pauls)
Melvin F Dale (Pauls)
Steven Greenword (Bairds)
Ivor R Murrell (Peach)
Andrew Ness (Bass)
David Sadler (Munton and Fison)
Barry Walton (Bass)